Projekty domów z drewna – dla kogo?

Domy drewniane stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. To niezaprzeczalny trend w budownictwie. I bardzo dobrze, gdyż również popieram taki rodzaj budowy. Chciałbym powiedzieć parę słów o pokryciach dachowych, które są w nich stosowane. Popularne są wiązary kratowe, które stosuje się jako dachy w lekkich konstrukcjach. Na budynkach, które mają pełną kondygnację parterową czy też piętrową używa się wiązar kratowych, których elementy łączy się ze sobą przy pomocy płyt kolczastych.

Dachy na drewnianych domach

W tym miejscu taka praktyczna ciekawostka. Warto pamiętać, że zużycie drewna w przypadku lekkich konstrukcji dachowych jest mniejsze o około 50% od klasycznych konstrukcji dachowych. Przy lekkich konstrukcjach dachowych używa się suszone drewno czterostronnie strugane. Takie drewno przy właściwej konstrukcji naszego dachu nie potrzebuje dodatkowej impregnacji chemicznej. Jest zdrowe i naturalne na wiele lat.

Budując nasze domy drewniane zwracajmy na takie elementy uwagę, gdyż wbrew pozorom to bardzo ważna sprawa. Wielu budowlańców nie zna się na tym, a nie potrzebnie zabiera głos. Prawdę mówiąc na polskim rynku jest nie wiele firm, które świadczą rzeczowe, fachowe usługi budowy domów drewnianych. Wynika to z jak do tej pory obserwowano, niskiego zapotrzebowania na nie. Budowaliśmy domy murowane, które powoli tracą na popularności. Tak więc rynek nie wymagał obecności wielu fachowców z dziedziny budowy domów z drewna. Teraz się to powoli zmienia na lepsze. Zaufajmy zatem sprawdzonej, najlepiej poleconej firmie, która się na tym po prostu zna.

Dom jednorodzinny – drewniany czy murowany?

Na rynku usług budowlanych przez ostatnie kilka lat nastąpiło wiele zmian. Deweloperzy oferują wiele gotowych mieszkań i domów. Ciężko się zatem zdecydować. Możemy kupić gotowy dom murowany, jednak ja osobiście bym z tego zrezygnował. Według mnie lepiej wybudować dom drewniany. I rzeczywiście przez ostatnie kilka lat obserwuje się postępujący trend w budownictwie drewnianym.

Stawiamy na gotowe rozwiązania rodem ze Szwecji czy Kanady. Tamtejsi mieszkańcy już dawno docenili dobroczynną funkcjonalność ich mieszkań. Zatem naśladujemy naszych zamożniejszych sąsiadów, co oczywiście jest dobrym zjawiskiem. Domy drewniane są dużo praktyczniejsze w użytkowaniu, remoncie i budowie. Co tu dużo mówić, dostajemy gotowy projekt domu drewnianego, w którym dopracowany jest każdy element. W bardzo krótkim czasie możemy mieć gotowy dom i to wcale nie za dużą kwotę.

Dom murowany wymaga uczestnictwa wielu fachowców, którzy często budują niedbale z niewielkim zapałem. To straszne, jednak czas powoduje powstanie wielu niekorzystnych efektów zewnętrznych. Budowa domu drewnianego trwa bardzo krótko i jest ściśle określona, co do każdego drobiazgu. Nie będziemy mieli do czynienia z niechlujstwem czy opóźnieniem. Wybudować dom w miesiąc? Tak , to jak najbardziej możliwe. Jeżeli obawiamy się o solidność takiej konstrukcji i ewentualne uszkodzenia spowodowane nieokiełznaną naturą możemy postawić klasyczny, solidny dach. Jednak i w tym przypadku mamy do wyboru spośród wielu propozycji dopasowanych specjalnie do domów drewnianych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *