Odpowiednia gęstość gruntu pod ściany

Ściany oporowe – porady

Jednymi z zasadniczych inżynierskich konstrukcji są ściany oporowe. Mają one za zadanie przeciwdziałanie przesuwaniu się nasypu. Mogą też tworzyć barierę dla sypkich materiałów, aby pozostawały one w pewnym obszarze, bez rozchodzenia się na boki.

Grube ściany oporowe

Sprostanie temu zadaniu zależy od tego, czy ściany będą odpowiednio zaprojektowane. Jeśli będą musiały wytrzymywać oddziaływanie na nie dużych wielkości ciężarów, muszą mieć odpowiednie wsparcie, aby dać radę. W przeciwnym wypadku, mogłyby same rozpaść się pod tym naciskiem. Stałoby się tak, gdyby same ściany miały zbyt lekką konstrukcję lub były zbyt cienkie.

Oczywiście znaczenie mają także inne techniczne kwestie, o których dobrze wiedzą wykwalifikowani architekci. W wymogach dotyczących usytuowania ścian znajduje się między innymi taka kwestia, jak minimalna gęstość gruntu, na którym ma być usadowiona ściana. Jest to zrozumiałe nawet dla osoby nie związanej specjalistycznie z tematem.

Wytrzymałość ścian oporowych

Jeśli bowiem grunt będzie zbyt luźny, nie będzie stanowił dla ściany odpowiedniego wsparcia. Ściana byłaby więc wtedy bardziej narażona na przechylenie się i utratę stabilności, zwłaszcza przy jednostronnym, dodatkowym obciążeniu. Przed zastosowaniem ściany w określonym miejscu warto sprawdzić jaka gęstość gruntu ma tam miejsce, i czy wpisuje się ona w wymagany, minimalny wskaźnik.

Jeśli jest ona za niska, czyli grunt jest zbyt rzadki, nie oznacza to, że trzeba zrezygnować ze stawiania tutaj ściany. Zamiast tego, należy go zagęścić przed postawieniem ściany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *