Żyto ozime – skąd nasiona najwyższej jakości

Pośród roślin uprawianych w Polsce wyróżniamy rośliny jare oraz ozime. Te drugie, to rośliny jednoroczne, które muszą być wysiewane jesienią. Wynika to z faktu, że  w czasie swojego rozwoju wymagają tzw. okresu jaryzacji. Najpopularniejsze rośliny ozime w Polsce to rzepak ozimy czy żyto ozime, jest ich jednak dużo więcej.

Jakie wymagania ma żyto ozime w kwestii gleby czy siewu?

Ze względu na fakt, że nasiona żyta ozimego mają niskie wymagania jeśli chodzi o glebę, można je uprawiać na glebach kwaśnych czy ubogich w składniki odżywcze. Z tego powodu żyto ozime jest często siane na bardzo słabych glebach. Mimo zdolności do wzrastania z takiej gleby, plony z niej pochodzące nie są zbyt obfite. Konieczne jest więc odpowiednie nawożenie. Również jeśli wysiewa się nasiona żyta ozimego na glebie kwaśnej należy liczyć się z utrudnionym wzrastaniem.

Żyto jest odporne na suszę, ma bowiem dobrze rozwinięty, głęboki system korzeniowy. Dzięki temu może pobierać wodę nawet z dużej głębokości. Dodatkowo nasiona są bardzo odporne na mróz. Aby uzyskać wysokie plony w tak trudnych warunkach należy zastosować odpowiednie techniki uprawiania. Przede wszystkim należy pamiętać, że zboże to musi być uprawianie intensywnie, nie ekstensywnie, odpowiednio nawożone oraz z odpowiednio dobranych odmian.

Proces wzrostu i nawożenia żyta ozimego

Aby uzyskać odpowiednio wysoki plon nasiona muszą być wysiewane bardzo wcześnie. Ważne jest aby proces krzewienia żyta zakończył się przed zimą. Wynika to z faktu, że w tym okresie roku roślina ma trudności z pobieraniem z gleby składników odżywczych, głównie fosforu. Aby nasiona żyta ozimego mogły się dobrze rozwijać muszą mieć dostęp do potasu, magnezu, fosforu oraz siarki oraz miedzi i manganu.

Ponieważ ozime żyto uprawia się na słabych glebach, to część z tych składników jest dostarczana w zbyt małej ilości, nawet pomimo dobrego ukorzenienia. Konieczne jest więc staranne nawożenie żyta, szczególnie dolistne. Wiosną proces wegetacji żyta wznowiony zostaje już przy 2°C i trwa do momentu zbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *