Kocioł 1000kw – Jaki kupić

Piec opalany słomą to dobry wybór

Piece, w których spala się słomę, to idealne rozwiązanie przy konieczności ogrzewania budynków przemysłowych o bardzo dużej kubaturze. Przykładem są tu choćby różnego rodzaju magazyny, hale produkcyjne, obory, w których jest bardzo wiele zwierząt. Takie obiekty można oczywiście ogrzewać innymi piecami, choćby takim, w którym spala się węgiel, problemem jednak w takiej sytuacji są znaczne koszty ogrzewania. Przy piecach gazowych, czy na olej opałowy, koszty te mogą być jeszcze większe, a takie ogrzewanie po prostu nieopłacalne.

Słoma jest niedroga i łatwo dostępna

Kociol-1000kwWęgiel czy drewno, to opał, który kosztuje sporo. Słoma jest wielokrotnie tańsza. Można ją kupić w wielu miejscach. Gospodarze chętnie pozbywają się jej nadmiaru, bowiem po prostu przeszkadza i zajmuje miejsce. Decydując się na piec na słomę, warto jednak pamiętać, że kupowanie zbyt wilgotniej nie ma żadnego sensu. Nie będzie się ona dobrze palić, a więc może okazać się, ze osiągnięcie danej temperatury w obiekcie jest wręcz niemożliwe.

Słoma musi być przechowywana pod jakimś dachem. Idealną opcją jest przechowywanie jej w jakimś magazynie, jednak nie jest to koniecznością. Trzeba zadbać tylko o to, by nie namokła w wyniku opadów deszczu czy śniegu. Stanie się też wilgotna, jeśli będzie składowana na mokrej ziemi. Pod wpływem wyższej temperatury powietrza czy promieni słonecznych może rzecz jasna trochę wyschnąć, jednak jej wilgotność najczęściej i tak z pewnością będzie zbyt duża.

Piec na słomę. Jego moc może być różna

Moc pieca na słomę to ważne kryterium jego wyboru. Musi być na tyle duża, by obiekt o określonej kubaturze był odpowiednio ogrzany. Zbyt duża moc jednak też nie jest dobrym wyborem. Na przykład kocioł 1000kw idealny przy dużym obiekcie, może okazać się przy mniejszym. W takim kotle będzie spalać się dużo słomy, a temperatura w budynku w ten sposób ogrzewanym będzie zbyt wysoka. Takie ogrzewanie będzie więc nieekonomiczne.

Montując piec na słomę trzeba też pamiętać o tym, by komin dopasować do tej firmy ogrzewania. Podczas spalania słomy z komina mogą wylatywać żarzące się jej części. Aby zminimalizować ryzyko pożaru, konieczne jest zamontowanie na kominie specjalnej nakładki, która ograniczy ryzyko wydobywania się z komina rozgrzanych kawałków słomy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *