Podczas zimy ważne jest, aby dziecko miało zapewnione ciepło i było mu przytulnie bez względu na to, czy jest się w środku, czy na zewnątrz. Żadna mam na świecie, żeby jej maleństwo zachorowało, a w zimie o to nietrudno. Pogoda jest bezlitosna, więc trzeba przedsięwziąć dodatkowe środki ostrożności. Na spacerek idealnie sprawdzi się śpiworek do wózka.
Dziecko w nocy
Zapewnienie dziecku wygody w chłodne zimowe noce nie jest łatwo. Szczególnie trzeba uważać, żeby nie było mu zbyt ciepło. Może to doprowadzić do przegrzania, a to jest groźne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach życia dziecka. Przydatny będzie termometr i zadbanie o odpowiednią temperaturę w pokoju.
Śpiworki dziecięce i niemowlęce to dobry pomysł. Pozwalają uniknąć zakopywaniu się dziecka pod kołdrą lub zrzucenia go. Śpiworki są ocieplane i nadają się do użytku w chłodniejsze zimowe dni oraz w temperaturze pokojowej. Aby uniknąć przegrzania, łóżko powinno znajdować się dalej od grzejników. Aby sprawdzić temperaturę maleństwa, sprawdzić wystarczy jego brzuszek lub kark. Rączki i stopy będą zwykle chłodniejsze, co jest normalne. Jeśli skóra jest gorąca lub wilgotna, należy usunąć kilka warstw.
Dziecko w ciągu dnia
Dziecko powinno mieć wygodę w ciągu dnia. Bardziej aktywne i starsze dzieci mogą nosić kombinezony, a te młodsze śpiworki z nóżkami. To dobre rozwiązanie dla niemowląt i małych dzieci, które lubią cieszyć się wygodą i przytulnością swojego śpiwora, ale także chcą mieć swobodę poruszania się i chodzenia. Dzięki otworom na nogi, przez które można wsunąć stopy, mogą pozostać ciepłe i przytulne w ruchu.
Niektóre śpiworki mają odpinane stopki i rękawami. Jeśli dziecku jest za ciepło lub za zimno, można je założyć lub zdjąć w razie potrzeby. Dodatkowo śpioszki i body z długim rękawem do zapewnią dodatkową warstwę ciepła pod śpiworem w bardziej chłodne dni.
W samochodzie
Ubieranie dziecka w grubsze ubrania podczas podróży w chłodniejsze dni wydaje się dobrym pomysłem, jednak lepiej tego unikać zwłaszcza w foteliku samochodowym. Samochód może się szybko nagrzewać. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa związana z zapinaniem pasów.
Ubrania są często puchowe i pokryte gładkim materiałem. We wnętrzu kurtki lub śpiworka dziecięcego jest sporo powietrza. Chroni to przed zimnem, ale zabiera miejsce pomiędzy ciałem malucha a pasami lub oparciem. Rozwiązaniem są śpiworki dziecięce dedykowane do poszczególnych modeli fotelików. W przypadku kurteczki można ją ściągnąć, założyć ją tyłem naprzód lub okryć maleństwo kocykiem.
Śpiworki do wózka – na zewnątrz i na spacer w okolicy
Dziecko straci ciepło o wiele szybciej niż dorośli. Poza domem dziecko można ubrać w dodatkową warstwę. Jeśli korzysta się z wózka, można użyć owijki podróżne lub śpiworek do wózka (sprawdź). Inną dobrą praktyką jest dodanie przedniej szyby do wózka, aby chronić wrażliwszą skórę dziecka. Niemowlęta mogą tracić dużo ciepła przez głowę, dlatego w zimne dni zawsze powinny mieć czapkę. Jeśli ma zimne dłonie, założyć trzeba też rękawiczki. Pamiętać trzeba też, aby zdjąć czapki, rękawiczki i wszelkie dodatkowe warstwy, gdy tylko wejdzie się do domu.